The Most Reverend Leonard P. Blair, S.T.D. has made the following appointments and announcements.

February 21, 2020

Reverend Patrick M. Kane, appointed Parochial Vicar of Saint Pio of Pietrelcina Parish in East Haven, effective March 1, 2020.

Reverend Jeremiah N. Murasso, appointed Pastor of Saint Bernadette Parish in New Haven, effective February 17, 2020, for a term of six years. This appointment is in addition to his duties as Pastor of Saint Pio of Pietrelcina Parish in East Haven.

Reverend Joseph Moonnanappallil, from Saint Edmund Campion Parish in East Hartford, appointed Administrator of Our Lady of Perpetual Help Parish in Washington Depot, effective March 2, 2020.

Reverend L. Randall Blackall, Class of 1954, died Thursday, February 13, 2020.

Deacon Paul E. Sabo, Deceased, Friday, February 14, 2020.

February 14, 2020

Deacon Dominic J. Corraro, from Deacon at Most Holy Trinity Parish in Wallingford, appointed to diaconal ministry at Our Lady of Mount Carmel Parish in Hamden, effective March 1, 2020, for a term of five years.

Deacon Dennis R. Ferguson, Senior Status, effective January 20, 2020. Appointed as the Archdiocesan Deacon for the Deaf Apostolate, effective March 1, 2020, for a period of one year.

Deacon Joseph J. Cooke, deceased, Wednesday, February 5, 2020.

February 7, 2020

Deacon Eugene E. Phaneuf, class of 1986, died on Saturday, February 1, 2020.

Very Reverend Steven R. Boguslawski, Vicar General, Moderator of the Curia, departed from the Order of Preachers, incardinated pure et simpliciter, into the Archdiocese of Hartford, effective February 3, 2020.

Reverend Kevin G. Donovan, from Rector of the Cathedral of Saint Joseph in Hartford, appointed to Pastor of Saint Dunstan Parish in Glastonbury, effective February 24, 2020 for a term of six years.

Reverend Daniel J. McLearen, from Pastor of Saint Margaret Parish, Madison, appointed to Rector of the Cathedral of Saint Joseph in Hartford, effective February 24, 2020 for a term of six years.

Reverend Philip R. Schulze, from Pastor of Our Lady of Perpetual Help Parish in Washington Depot, appointed to Pastor of Saint Margaret Parish in Madison, effective February 24, 2020 for a term of six years.

Reverend Joseph M. Elko, renewal of appointment as Administrator of Saint Martin de Porres Parish in New Haven, effective March 30, 2020 for a one-year term, subject to the possibility of renewal.

Reverend Monsignor John J. McCarthy, from Pastor of Saint Dunstan Parish, Glastonbury, to Senior Status, effective February 24, 2020.

Reverend John L. Lavorgna, appointed Associate Director of Continuing Formation of Priests for the Archdiocese of Hartford. This appointment is effective February 1, 2020, is for a term of five years, and in addition to his responsibilities as Pastor of Mary Mother of the Church Parish in Waterbury.

January 10, 2020

Very Reverend James A. Shanley, appointed to Director of the Catholic Mission Aid Society for the Archdiocese of Hartford, effective December 19, 2019, for a term of six years. This is in addition to responsibilities as Vicar for Clergy.

Reverend Michael A. Ruminski, appointed Director of Divine Worship for the Archdiocese of Hartford, effective January 7, 2020, for a term of three years. This assignment is in conjunction to his role as Pastor of Our Lady of Hope Parish, New Hartford.

Deacon Frederick Michael Grant, ordained a deacon on June 1, 1992, died on Monday, December 30, 2019.

December 20, 2019

Rev. Matthew G. Gworek, appointed Director of Communications of the Archdiocese of Hartford, December 18, appointed Assistant Chancellor, effective December 13, 2019, in addition to responsibilities as Secretary to the Archbishop and the Roman Catholic Priest Associate in the campus ministry program at Trinity College, Hartford.

November 22, 2019

Rev. Lijo Thomas, appointed Parochial Vicar of Precious Blood Parish, Milford, effective November 7, 2019.

Most Rev. Juan Miguel Betancourt, appointed to the Archdiocesan College of Consultors, for a six-year term, effective December 1, 2019.

Rev. Msgr. John J. Georgia, appointed to the Archdiocesan College of Consultors, for a six-year term, effective December 1, 2019.

Very Rev. Steven C. Boguslawski, V.G., appointed to the Archdiocesan College of Consultors, for a six year term, effective December 1, 2019.

Very Rev. John P. Melnick, appointed to the Archdiocesan College of Consultors, for a six year term, effective December 1, 2019.

Very Rev. James A. Shanley, appointed to the Archdiocesan College of Consultors, for a six year term, effective December 1, 2019.

November 15, 2019

Rev. Robert B. Vargo, deceased November 8, 2019

Dcn. Raymond Fugere, deceased October 27, 2019

Rev. James H. Archambault, deceased October 21, 2019

November 8, 2019

Dcn. Nichols Genovese, Senior Status as a Deacon of the Archdiocese of Hartford effective November 8, 2019.

Rev. Frederick M. Aniello, from Pastor Saint Blaise, Waterbury, to Pastor Saint Joseph Parish, Waterbury, effective, October 27, 2019 for a term of six years, in addition to his duties as Pastor of Our Lady of Mount Carmel, Waterbury.

October 25, 2019

Rev. Robert B. Vargo, completed appointment as Vicar for Clergy for the Archdiocese of Hartford, effective, October 10, 2019, remains the Director of the Catholic Mission Aid Office/Society for the Propagation of the Faith for the Archdiocese of Hartford.

Rev. James A. Shanley, appointed Vicar for Clergy for the Archdiocese of Hartford, effective October 10, 2019, for a term of six years. Completed appointment as Episcopal Vicar for the Northern Vicariate of the Archdiocese of Hartford, effective October 10, 2019.

Very Rev. John P. Melnick, appointed Episcopal Vicar for the Northern Vicariate of the Archdiocese of Hartford, effective October 10, 2019. This appointment is in addition to his assignment as Pastor of Saint Damien of Molokai, Windsor.

Rev. Canon Joel Estrada, of the Institute of Christ the Sovereign Priest, appointed Pastor of Saint Patrick Church and Rector of the Oratory in Waterbury, effective October 15, 2019 for a term of six years.

Rev. Frederick M. Aniello, appointed Pastor of Saint Joseph Parish, Waterbury, effective, October 27, 2019.
On October 27, 2019, the existing parish of Saint Blaise will be separated, with Saint Patrick forming a new juridic entity and Saint Blaise Parish remaining. Saint Patrick will have one church building, Saint Patrick church, and Saint Blaise one church building, Saint Joseph. Saint Blaise Parish will return to its previous name: Saint Joseph.

Reverend Ryan M. Lerner,
Chancellor